Ścieżka nawigacji

Aktualności

Cyfrowy mózg ZUS ma już 20 lat

Właściwie to trudno sobie wyobrazić, że kiedyś ZUS funkcjonował bez Kompleksowego Systemu Informatycznego. Mimo że pierwsze komputery pojawiły się w zasobach państwowego ubezpieczyciela czterdzieści z górą lat temu, to dopiero przystąpienie w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku do  budowy KSI  na dobre rozpoczęła erę cyfrową w ZUS.

Jak podkreślali uczestnicy warszawskiej konferencji, świt tej ery naznaczony był ogromnymi trudnościami. Po pierwsze, nie istniało na świecie rozwiązanie informatyczne, na którym można by się wzorować. Po drugie, prace projektowe nad KSI rozpoczęły się jeszcze przed tym, zanim poznano najważniejsze założenia reformy systemu emerytalnego, która ostatecznie weszła w życie 1 stycznia  1999 roku.

Mimo tych i innych wyzwań (bardzo duża liczba zmian w prawie ubezpieczeniowym)  i problemów (uczestnicy wspominali np. o sporej liczbie błędów, jakie zostały zapisane na cyfrowych kontach płatników składek na ubezpieczenie społeczne w pierwszych latach funkcjonowania KSI, co było zarówno konsekwencją pomyłek płatników, jak i niedoskonałości stosowanej pod koniec lat 90  przez ZUS technologii skanowania dokumentów rozliczeniowych) Kompleksowy System Informatyczny zrewolucjonował  nie tylko Zakład, ale i całą polską administrację publiczną.

Sukcesywnie rozwijany i udoskonalany nabrał nowego impetu, kiedy w 2010 roku doszło do pierwszej w historii rynkowej dywersyfikacji utrzymania i rozwoju KSI ZUS. Wcześniej nie było to możliwie, ponieważ ZUS na mocy prawa nie dysponował tzw. kodami źródłowymi oprogramowania KSI. Zakład musiał więc nie tylko przejąć owe kody, ale także przygotować profesjonalną dokumentację przetargową, precyzyjnie opisującą przedmiot zamówienia i metody jego rozliczenia.

2012 rok był kolejnym kamieniem milowym w rozwoju KSI ZUS. Wtedy to Polacy po raz pierwszy mogli się zalogować na PUE ZUS – portalu transakcyjnym ZUS. Portal jest integralną częścią KSI; dziś PUE ZUS, Centrum Obsługi Telefonicznej oraz z nowa strona internetowa zus.pl są cyfrowymi oknami ZUS dla kilku milionów Polaków.

A jaka przyszłość stoi przed KSI? Czy istnienie konieczność budowy KSI 2.0? Jeśli tak, to w jakim kształcie? Wśród wielu różnych zdań wszyscy zgodzili się z jednym: Kompleksowy System Informatyczny ZUS powinien być nadal rozwijany i nadal się unowocześniać by mógł jak najlepiej służyć klientom. W informatyce nie ma możliwości stania w miejscu.