Korzystna emerytura dla osób z rocznika 1953
15 grudnia 2020
W lipcu 2020 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy ustalania wysokości emerytury powszechnej dla osób, które urodziły się w 1953 roku[1]. Wprowadza ona możliwość korzystnego obliczenia emerytury powszechnej bez pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. Przepis dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Kto może skorzystać?
Ustawa dotyczy osób, które:
- urodziły się w 1953 roku i pobierały lub nadal pobierają emeryturę wcześniejszą przyznaną na podstawie wniosku złożonego przed 1 stycznia 2013 r. (niezależnie od tego czy ZUS decyzję w sprawie emerytury wcześniejszej wydał przed tym terminem, czy po nim)
- lub mają prawo do renty rodzinnej po takich emerytach.
Jak skorzystać?
- Osoba, która pobiera emeryturę wcześniejszą i nie ma jeszcze przyznanej emerytury powszechnej, powinna złożyć wniosek o emeryturę powszechną w ciągu 6 miesięcy od wejścia przepisów w życie, czyli najpóźniej do 11 stycznia 2021 r. Można to zrobić na wniosku o emeryturę (wniosek EMP).
Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.
- Osoba, która ma już przyznaną emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych, nie musi składać wniosku. ZUS sam (z urzędu) przeliczy wysokość emerytury powszechnej na podstawie nowych przepisów. Przeliczenia dokona po 11 stycznia 2021 r. i prześle w tej sprawie decyzję z nową wysokością świadczenia.
Te same zasady ZUS zastosuje w przypadku renty rodzinnej przyznanej po zmarłym, który pobierał emeryturę wcześniejszą.
Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego ZUS podjął wypłatę emerytury powszechnej.
Jeśli wypłata tej emerytury była zawieszona, to świadczenie w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego mogłaby być podjęta jego wypłata.
Przypominamy, że ZUS wypłaca emerytury i renty również na rachunek bankowy. Jest to dogodny i bezpieczny sposób wypłaty. Taki sposób wypłaty można wskazać we wniosku o świadczenie. Osoby, które już pobierają emeryturę lub rentę i chciałyby otrzymywać ją na rachunek w banku, mogą poinformować o tym ZUS na wniosku Wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce (wniosek EZP).
Komu przysługuje wyrównanie?
Jeśli nowa wysokość emerytury lub renty rodzinnej po przeliczeniu będzie wyższa od pobieranej dotychczas, wówczas ZUS wypłaci wyrównanie. Wypłata wyrównania nastąpi w styczniowych i lutowych terminach wypłaty świadczeń, a jeżeli realizacja wypłaty w tych terminach nie będzie możliwa w najbliższym możliwym terminie wypłaty świadczenia.
Których emerytur wcześniejszych dotyczy nowelizacja?
Emerytura wcześniejsza to m.in.:
- emerytura nauczycielska z art. 88 Karty Nauczyciela,
- emerytura górnicza,
- emerytura przyznana z art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z FUS,
- emerytura przyznana na podstawie art. 46 w związku z art. 29 lub 32 ustawy o emeryturach i rentach z FUS,
- emerytura kolejowa.
Nowelizacja nie dotyczy emerytur pomostowych czy nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.
Podstawa prawna
[1] Ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 2020 poz. 1222).