Prezes ZUS m.in. o wsparciu przedsiębiorców, waloryzacji świadczeń i planach ZUS
8 marca 2021
"Ostatnie 5 lat to dla Zakładu wielkie reformy świadczeniowe. Zrealizowaliśmy obniżenie wieku emerytalnego od 1 października 2017 r. Od 2019 r. wdrożyliśmy uprawnienia do nowych świadczeń społecznych: świadczeń uzupełniających dla matek i ojców co najmniej czwórki dzieci oraz dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji oraz trzynastą emeryturę. Doprowadziliśmy do rozwiązania problemu trapiącego od lat emerytów z czerwca. Od 2020 r. nikt już nie musi się obawiać przechodzenia w tym miesiącu na emeryturę, co w przeszłości oznaczało obliczenie świadczenia nawet o kilkaset złotych niższego niż gdyby wniosek został złożony w maju. Realizowaliśmy także co roku kolejne waloryzacje, emerytur i rent, których stopień komplikacji wzrósł w związku ze stosowaniem w ostatnich latach gwarantowanej kwoty podwyżki oraz ponadproporcjonalnym podnoszeniem najniższych świadczeń” – mówi profesor Uścińska.
Jak dodaje szefowa ZUS, wiele zmieniło się przez ten czas dla przedsiębiorców. „W 2018 r. wprowadziliśmy e-składkę, czyli indywidualne rachunki składkowe dla przedsiębiorców. Rok później wdrożyliśmy elektronizację akt pracowniczych, która zwiększa pewność prawa do świadczeń milionów pracowników. W tych latach udostępniliśmy przedsiębiorcom trzy nowe rodzaje ulg składkowych: ulgę na start i działalność nierejestrową w ramach Konstytucji dla Biznesu oraz obniżone składki dla małych przedsiębiorców, czyli popularny mały ZUS plus. Zelektronizowaliśmy także proces wnioskowania i otrzymywania zaświadczenia A1 dotyczącego delegowania pracowników do innych państw Unii Europejskiej” – mówi prof. Uścińska.
I dodaje: „Ponadto w pięć lat istotnie ulepszyliśmy i unowocześniliśmy naszą obsługę klienta. Od 2018 r. mamy pełną elektronizację zwolnień lekarskich. Jako jedno z pierwszych państw UE wdrożyliśmy EESSI, czyli system elektronicznej wymiany danych o zabezpieczeniu społecznym. Od 2017 i 2018 r. oferujemy spersonalizowane doradztwo dla klientów w postaci doradców emerytalnych, doradców płatnika składek, doradców ds. e-ZLA oraz ulg i umorzeń, a także kalkulatory emerytalne i składkowe. Od 2019 r. umożliwiamy samodzielne generowanie potwierdzeń z ZUS do wykorzystania w bankach, sądach i urzędach. Naszym najnowszym dokonaniem są e-wizyty”.
Cała rozmowa z Prezes ZUS dostępna jest tutaj (link do strony zewnętrznej)