Seniorzy coraz bardziej cyfrowi
26 maja 2021
Od kilkunastu lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną. W 2005 roku było ich nieco ponad 40 proc., a w 2008 roku – połowa. Świadczenie w formie bezgotówkowej najczęściej pobierają mieszkańcy północnej i północno-zachodniej Polski.
„Zakład Ubezpieczeń Społecznych we współpracy z instytucjami finansowymi od wielu lat zachęca świadczeniobiorców do korzystania z bezgotówkowych form wypłaty świadczeń” – podkreśla profesor Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Również Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje obrót bezgotówkowy z uwagi na zmniejszone ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów. Wypłata świadczeń na rachunek bankowy ogranicza ryzyko kradzieży środków w wyniku oszustw znanych jako metoda „na wnuczka” czy „na policjanta”. „Nie nosząc gotówki przy sobie, a płacąc w sklepie kartą zmniejszamy ryzyko, że ktoś nam te pieniądze ukradnie – zwraca uwagę Rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.
Z policyjnych danych wynika, że każdego roku tysiące starszych osób traci w wyniku różnych przestępstw miliony złotych. Są to jednak tzw. przestępstwa stwierdzone, wprowadzone do systemu i odpowiednio opisane. Rzeczywista skala problemu, a także wartość strat, mogą być znacznie wyższe. "Przestępcy nie ustępują w bezprawnych działaniach nawet w czasie pandemii” – podkreśla insp. Mariusz Ciarka.