Ścieżka nawigacji

Aktualności

Zakończono nabór prac do IV edycji Konkursu Prezesa ZUS

Autorzy prac zgłoszonych do Konkursu Prezesa ZUS poruszają szeroki zakres tematów związanych z systemem zabezpieczenia społecznego z dużym naciskiem na problematykę emerytalną. Analizują m.in. konstytucyjne prawo do zabezpieczenia społecznego oraz rolę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w polityce społecznej państwa. Wiele rozpraw dotyczy wyzwań, jakie niesie za sobą starzejące się społeczeństwo oraz jego wpływ na finanse publiczne i system emerytalny. Autorzy badają również różnice w systemach emerytalnych w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej, a także kwestie związane z wynagrodzeniami i oszczędzaniem na emeryturę. W kontekście aktualnych wydarzeń, temat świadczeń dla obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym również znajduje swoje miejsce w dyskusji. Po raz pierwszy do konkursu zgłoszono prace o wysokim stopniu specjalizacji poświęcone zdrowiu i rehabilitacji, w tym m.in. analizę orzeczeń dotyczących przyznania dodatku pielęgnacyjnego osobom z chorobami nowotworowymi oraz badania nad efektywnością terapii w leczeniu bólów kręgosłupa. Tego rodzaju tematyka wskazuje na rosnące zainteresowanie badaczy problemami zdrowotnymi, które mają bezpośredni wpływ na system zabezpieczenia społecznego i jego wydajność.

Prezes ZUS powoła teraz skład Komisji Konkursowej, która zapozna się ze zgłoszonymi rozprawami i wskaże, które prace są nie tylko najlepsze pod względem merytorycznym czy językowym, ale będzie brała pod uwagę ich innowacyjność. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na aplikowalność przedstawionych wniosków, a także ich znaczenie dla rozwoju doktryny i przydatność dla ekspertów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Podsumowując, na zgłoszone dysertacje składa się:

  • 7 prac doktorskich,
  • 8 prac magisterskich,
  • 7 prac licencjackich.

Ponad połowa prac została przygotowana w ramach dyscypliny naukowej „ekonomia i finanse” (13 prac). Pozostałe rozprawy napisano w obszarze:

  • nauk o polityce i administracji (3 prace),
  • nauk medycznych (3 prace),
  • nauk o zarządzaniu i jakości (2 prace),
  • nauk prawnych (1 praca).

Podobnie jak i w poprzednich edycjach jest bardzo duża różnorodność uczelni (łącznie 17 jednostek z całej Polski), na których obroniono prace. W konkursie uczestniczą też rozprawy reprezentujące uniwersytety, które od I edycji konkursu nadsyłają swoje zgłoszenia, m.in. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (4 prace), Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (2 prace), czy Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (2 prace).

Zgodnie z harmonogramem wydarzenia członkowie kapituły wyłonią ewentualnych laureatów w lutym 2025 r. Jednak niezależnie od tego, kto ostatecznie zdobędzie nagrody w IV edycji Konkursu Prezesa ZUS, pocieszające jest, że w tak wielu ośrodkach akademickich podejmowana jest problematyka ubezpieczeń społecznych. To świadczy o rosnącym zainteresowaniu tym ważnym obszarem, co z pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju wiedzy i praktyki w zakresie zabezpieczenia społecznego w Polsce.