Breadcrumb

Aktualności

Deklaracje podatkowe PIT za 2017 r. dla emerytów i rencistów

Wśród rozsyłanych dokumentów PIT znajdą się następujące formularze:

  • PIT-40A - roczne obliczenie podatku dla osób, które przynajmniej w grudniu 2017 roku pobierały emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne, zasiłek przedemerytalny, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub rentę socjalną i nadal to świadczenie uzyskują.

Ważne
Świadczeniobiorcy, którzy mają zamiar samodzielnie dokonać rozliczenia podatku łącznie z dochodami małżonka albo na zasadach określonych dla osób samotnie wychowujących dzieci, powinny przed końcem roku podatkowego złożyć oświadczenie w najbliższej Jednostce ZUS. Wówczas do końca lutego otrzymają informację o wysokości uzyskanego dochodu (PIT-11A).

Świadczeniobiorcy, którzy mogą skorzystać z przysługujących im odliczeń od dochodu lub od podatku, mogą tego dokonać w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36 składanym do urzędu skarbowego w terminie do 30 kwietnia 2018 r.

Świadczeniobiorca (emeryt lub rencista), który chce przekazać 1% podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, ma taką możliwość w składanym do urzędu skarbowego rocznym zeznaniu PIT. Jeżeli uzyskuje dochody wyłącznie od organu rentowego i roczne obliczenie podatku na PIT-40A, a nie korzysta z innych odliczeń od dochodu lub podatku, nie będzie musiał wypełniać zeznania podatkowego PIT-37. Wystarczy, że poda KRS wybranej Organizacji Pożytku Publicznego i swoje dane identyfikacyjne  w druku PIT-OP składanym papierowo lub elektronicznie do urzędu skarbowego.

  • PIT-11A - informacja o dochodach wystawiana dla osób, które nie pobierały wyżej wymienionych świadczeń do końca roku podatkowego lub nie są świadczeniobiorcami w momencie rozliczenia.

Formularz ten otrzymają również osoby, które w 2017 roku:

  • złożyły w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego opodatkowania swoich dochodów z małżonkiem, dziećmi itp., a przed końcem roku podatkowego nie złożyły oświadczenia o rezygnacji z tego zamiaru,
  • złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek wg. wyższej skali podatkowej lub bez pomniejszania o miesięczną kwotę zmniejszenia tj. o kwotę 46,33 zł,
  • pobierały zasiłki przysługujące z ubezpieczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa,
  • którym nie pobierano zaliczek na podatek dochodowy stosownie do postanowień umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania.