Do 2 marca przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do "małego ZUS"
27 February 2020
Poniedziałek 2 marca br. to „ostatni dzwonek” na zgłoszenie się do "małego ZUS". W ten dzień sale obsługi klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą otwarte dłużej - do 18. Przedsiębiorcy, którzy poszukują informacji na temat ulgi, mogą skorzystać z Centrum Obsługi Telefonicznej (tel. 22 560 16 00). Pod koniec stycznia ZUS uruchomił specjalną linię dedykowaną takim klientom.
W oddziałach ZUS na przedsiębiorców czekają również doradcy płatników składek. Wyjaśnią oni m.in. kto może skorzystać z "małego ZUS", jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z ulgi oraz jakie dokumenty złożyć. - Klienci chętnie korzystają zarówno z infolinii, jak i porad doradców, którzy od stycznia obsłużyli już ponad 58 tys. osób. Notowaliśmy dni, kiedy w sprawie „małego ZUS” dziennie dzwoniło do nas nawet 1500 osób - podkreśla prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
W lutym weszły w życie zmiany w „małym ZUS” dla przedsiębiorców. Przed zmianami z ulgi mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 67,5 tys. złotych. Od początku lutego kwota ta wzrosła do 120 tys. Z danych ZUS wynika, że od lutego do „małego ZUS” zgłosiło się już ponad 82 tys. przedsiębiorców, a od 2019 roku ponad 240 tys.
Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z „małego ZUS” i spełnia warunki do ulgi, powinien zgłosić się maksymalnie do 2 marca. Zrobi to, składając w ZUS odpowiednie dokumenty: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla „małego ZUS”: 05 90 albo 05 92). W nieco innej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy już od stycznia 2020 r. korzystają z „małego ZUS” na dotychczasowych zasadach i chcą kontynuować opłacać niższe składki. Oni nie muszą się przerejestrowywać. Wszyscy, którzy korzystali z „małego ZUS” w lutym, muszą złożyć na początku marca dokumenty rozliczeniowe za luty, w których przekażą informację o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania działalności gospodarczej.