Na czym polegają zmiany w mechanizmie wysyłki dokumentów ubezpieczeniowych?
2 June 2015
Zablokowanie wysyłania zestawów
Program Płatnik wersja 10.01.001 nie dopuszcza wysyłki dokumentów, jeśli w wysyłanym zestawie znajdują się:
- dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe,
- dokument ZUS ZSWA oraz jakiś inny dokument rozliczeniowy lub zgłoszeniowy,
- dokument ZUS IWA oraz jakiś inny dokument rozliczeniowy lub zgłoszeniowy,
- dokumenty ZUS ZWUA, ZUS ZUA i ZUS ZZA dla tego samego ubezpieczonego z tym samym 5-znakowym kodem tytułu ubezpieczenia, jeśli użytkownik nie oznaczył kolejności przetworzenia tych dokumentów.
W zestawie wysyłanym do ZUS nie mogą znajdować się dokumenty rozliczeniowe o różnych identyfikatorach deklaracji bądź raportu. Każdy okres musi być umieszczony w oddzielnym zestawie
Wyjątek stanowi wysłanie, przez płatnika opłacającego składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, w jednym zestawie dokumentów - kilku deklaracji rozliczeniowych oznaczonych numerami z różnych zakresów (np. z zakresu 01-39 i z zakresu 40-49) dotyczących tego samego miesiąca.
Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy płatnik w trakcie miesiąca zmienia kod tytułu ubezpieczenia, np. za marzec 2015 r. płatnik przekazuje dwie deklaracje:
- 01.03.2015 z kodem 05 10 00
- 40.03.2015 z kodem 05 10 21
Kolejkowanie wysyłanych dokumentów
Program Płatnik umożliwia oznaczenie kolejności przetworzenia dokumentów - wyrejestrowania ZUS ZWUA i zgłoszeń ZUS ZUA/ZUS ZZA. Dotyczy to np. sytuacji, gdy dokumenty te zostały przygotowane w celu zmiany/korekty okresu podlegania lub rodzajów ubezpieczeń.
Przy wysyłaniu dokumentów ZUS ZWUA i ZUS ZUA lub ZUS ZZA w jednej przesyłce celem dokonania zmiany, wprowadzono oznaczenie kolejności przetworzenia dokumentów. Po umieszczeniu ZUS ZWUA i ZUS ZUA w jednym zestawie i przeczytaniu komunikatu, pojawi się okno, gdzie w polu Kolejność należy wpisać właściwe wartości, np. obok ZUS ZWUA – 1, a obok ZUS ZUA – 2. W ten sposób ZUS ZWUA przetworzy się jako pierwsze, a jako następny dokument przetworzy się ZUS ZUA.