Ścieżka nawigacji

Menu nawigacji

Aktualności

Prof. Uścińska: PPK mają przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa emerytalnego Polaków

Szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wzięła udział w panelu pt. Pracownicze Plany Kapitałowe jako benefit - szanse i wyzwania.

paneliści - 6 osób, siedza w jednej linii na krzesłach, 3 kobiety i trzech mężczyzn, w tle logo forum ekonomicznego w odcieniach niebieskich, rozmyta mapa świata, kula ziemska i gwiazdy, prezez zus trzyma mikrofon - link do powiększonego zdjęcia

Prof. Gertruda Uścińska zwróciła uwagę, że w naszym systemie emerytalnym obowiązuje zasada zdefiniowanej składki, która oznacza, że wysokość emerytury zależy od tego, ile składek odłożymy i w jakim wieku przejdziemy na emeryturę. "Im później przejdziemy na emeryturę i im dłużej pracujemy, odprowadzając składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, tym na wyższe świadczenie możemy liczyć" - mówiła.

Poinformowała, że najwyższą emeryturę pobiera mężczyzna, który po marcowej waloryzacji otrzymuje ok. 23 tys. złotych miesięcznie. Zwróciła uwagę, że wysokość tego świadczenia wynika z długiego stażu pracy. "Mężczyzna ten przeszedł na emeryturę w wieku 81 lat. Nazbierał kapitału emerytalnego na kwotę ok. 2 mln złotych" - wskazała profesor.

Odniosła się także do Pracowniczych Planów Kapitałowych. "PPK mają przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa emerytalnego Polaków poprzez dywersyfikację źródeł dochodu na starość" - podkreśliła szefowa ZUS.

PPK to nowa forma dobrowolnego, grupowego, pracowniczego oszczędzania na starość, przeznaczona dla 13 mln zatrudnionych. PPK są wdrażane stopniowo. 1 lipca 2019 r. stały się obowiązkowe dla pracodawców prywatnych zatrudniających co najmniej 250 osób. Od 1 stycznia 2020 r. objęci PPK zostali pracodawcy 50+, od 1 lipca 2020 r. pracodawcy 20+, zaś dopiero od 1 stycznia 2021 r. wszyscy inni pracodawcy, w tym z sektora finansów publicznych.