|
Przegląd zaświadczeń lekarskich |
Widok prezentuje zaświadczenia lekarskie wystawione przez lekarza dla różnych pacjentów. Widok jest podzielony na dwie zakładki:
Dostępne funkcjonalności to:
Zakres prezentowanych danych:
Użytkownik ma możliwość wydrukowania listy oraz zapisu jej na dysk lokalny. Użytkownik ma możliwość wyodrębnienia elementów na liście za pomocą filtra umieszczonego nad nią. Lista udostępnia również mechanizm stronicowania, ułatwiający jej przeglądanie. Widok szczegółów zaświadczeniaW widoku szczegółów zaświadczenia prezentowane są, podzielone na zakładki, wszystkie dane zawarte w zaświadczeniu lekarskim. Z tego widoku lekarz może również, w zależności od statusu zaświadczenia, anulować je, wystawić nowe ZLA w miejsce anulowanego lub wystawić nowe ZLA dla innego płatnika.
Anulowanie zaświadczeniaJeśli lekarz chce anulować zaświadczenie, powinien wybrać przyczynę anulowania i zdecydować, czy chce wystawić nowe zaświadczenie/zaświadczenia w miejsce anulowanego. Jeśli przyczyna anulowania to błąd w danych płatnika, anulowane zostanie pojedyncze zaświadczenie. W przeciwnym wypadku anulowany zostanie cały zestaw powiązanych ze sobą zaświadczeń. Jeśli w oknie zaznaczono opcję „Chcę wystawić nowe zaświadczenie…” i przyczyną anulowania był błąd w danych płatnika składek, po wykonaniu operacji anulowania następuje przejście do wystawiania nowego zaświadczenia; dane nowego zaświadczenia są inicjowane danymi zwolnienia anulowanego (bez danych płatnika i z bieżącą datą wystawienia); użytkownik nie ma możliwości zmiany danych zaświadczenia, może tylko wskazać płatnika, dla którego to zaświadczenie będzie wystawione (prezentowane okno). Jeśli w oknie zaznaczono opcję „Chcę wystawić nowe zaświadczenie…” i przyczyna anulowania była inna niż błąd w danych płatnika składek, po wykonaniu operacji anulowania następuje przejście do kreatora, w którym użytkownik wypełni dane zaświadczenia; dane nowego zaświadczenia są inicjowane wszystkimi danymi zwolnienia anulowanego; wszystkie dane (również dane płatnika) z wyjątkiem daty wystawienia zaświadczenia podlegają edycji (data wystawienia zaświadczenia jest datą bieżącą). W trakcie walidacji zaświadczenia wydanego w miejsce błędnego następuję walidacja zgodności danych zaświadczenia anulowanego z nowa wystawionym, w trakcie którego pomijana jest kwestia wielkości liter. Zakres walidacji jest zależny od powodu anulowania. Przykładowo, przy korekcie danych płatnika zakładane jest, że dane ubezpieczonego powinny być zgodne z anulowanym.
Każde anulowanie zaświadczenia wiąże się z koniecznością wypełnienia przez lekarza pisma przewodniego informującego ubezpieczonego o anulowaniu. Pismo przewodnie jest wstępnie uzupełnione danymi ubezpieczonego, jednak lekarz ma możliwość edycji tych danych. Jeśli ubezpieczony posiada profil PUE, pismo jest wysyłane do niego drogą elektroniczną. W przeciwnym wypadku lekarz powinien wydrukować pismo i przesłać je do ubezpieczonego pocztą, wraz z zaświadczeniami, które wystawił na podstawie anulowanego.
Na koniec dokument anulowania (AZLA), potwierdzający anulowanie zaświadczeń, musi zostać podpisany przez lekarza certyfikatem z ZUS, profilem zaufanym ePUAP, podpisem osobistym lub podpisem kwalifikowanym.
|