Ścieżka nawigacji

DODATEK DOPEŁNIAJĄCY DO RENTY SOCJALNEJ

DODATEK DOPEŁNIAJĄCY DO RENTY SOCJALNEJ

  • Rozwiń menu Zwiń menu KOGO DOTYCZY?

    Osób uprawnionych do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.

  • Rozwiń menu Zwiń menu JAKIE DOKUMENTY SĄ WYMAGANE?

    • wniosek o dodatek dopełniający do renty socjalnej. Formularz wniosku o symbolu EDD-SOC jest dostępny na naszej stronie www.zus.pl. Formularz wniosku jest również dostępny w punkcie informacyjnym w sali obsługi klientów w każdej jednostce organizacyjnej ZUS;
    • zaświadczenie o stanie zdrowia OL-9 wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie nie wcześniej niż na miesiąc przed dniem złożenia wniosku;
    • dokumentacja medyczna i inne dokumenty, które mają znaczenie przy orzekaniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji, np. karta badania profilaktycznego, dokumentacja rehabilitacji leczniczej lub zawodowej.

  • Rozwiń menu Zwiń menu KIEDY ZŁOŻYĆ DOKUMENTY?

    Osoby uprawnione do renty socjalnej, które na 1 stycznia 2025 r. mają orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji, nie muszą składać wniosku ani dodatkowych dokumentów. W takim przypadku przyznanie prawa do dodatku dopełniającego nastąpi z urzędu, bez wydawania decyzji
    w tej sprawie.

    Przekażemy osobie uprawnionej informację o przyznaniu dodatku dopełniającego. Informacja o przyznaniu tego dodatku zostanie zamieszczona również na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS.

    Osobom uprawnionym do renty socjalnej, które na 1 stycznia 2025 r. nie mają orzeczonej niezdolności do samodzielnej egzystencji, dodatek dopełniający będzie przyznawany na ich wniosek. Wniosek można składać od 1 stycznia 2025 r.

  • Rozwiń menu Zwiń menu GDZIE I W JAKI SPOSÓB ZŁOŻYĆ DOKUMENTY?

    Wniosek można złożyć:

  • Rozwiń menu Zwiń menu JAK I KIEDY ZUS ZAŁATWI SPRAWĘ?

    Wniosek rozpatruje jednostka ZUS właściwa ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej lub jednostka organizacyjna ZUS wyznaczona przez prezesa ZUS.

    Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego ZUS wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Okolicznością taką może być uprawomocnienie się orzeczenia w sprawie niezdolności do samodzielnej egzystencji.

    Dodatek dopełniający ZUS przyzna od miesiąca, w którym zostaną spełnione wymagane warunki, ale nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszony zostanie wniosek o ten dodatek.

  • Rozwiń menu Zwiń menu CZY MOŻNA SIĘ ODWOŁAĆ?

    Od decyzji przysługuje odwołanie, które można złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu (który spisze pracownik ZUS), za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję, do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

    Postępowanie odwoławcze jest wolne od opłat.

  • Rozwiń menu Zwiń menu INFORMACJE DODATKOWE

    Od 1 stycznia 2025 r. dodatek dopełniający przysługuje w kwocie 2520 zł brutto a od 1 marca 2025 r. w kwocie 2610,72 zł brutto. Kwota ta będzie corocznie waloryzowana w marcu.

    Dodatek dopełniający wypłacany jest wraz z rentą socjalną. Pierwsza wypłata dodatku dopełniającego nastąpi w maju 2025 r. w terminach płatności renty socjalnej.

    Osoby, którym ZUS przyzna dodatek dopełniający z urzędu, otrzymają wyrównanie tego dodatku od 1 stycznia 2025 r.

    Osoby, którym ZUS przyzna dodatek dopełniający na wniosek, otrzymają wypłatę tego dodatku od spełnienia warunków, ale nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożą wniosek.

    Prawo do dodatku dopełniającego, podobnie jak to ma miejsce w przypadku renty socjalnej, zostanie zawieszone lub dodatek ten zostanie zmniejszony w zależności od osiąganego przychodu.

    Dodatek dopełniający nie przysługuje osobom, które są tymczasowo aresztowane lub odbywają karę pozbawienia wolności – z wyjątkiem kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

    Przy załatwianiu formalności można skorzystać z pomocy pracowników ZUS:

    • w Centrum Kontaktu Klientów:

      • pod numerem telefonu 22 560 16 00 (opłata za połączenie jest zgodna z planem taryfikacyjnym danego operatora)
      • pod adresem e-mail cot@zus.pl     

    Konsultanci są dostępni w dni robocze: pon.– pt. w godz. 7.00–18.00

  • Rozwiń menu Zwiń menu PODSTAWA PRAWNA

    • Ustawa z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw
    • Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej